دوشنبه, 25 شهریور 1398 ساعت 09:54

بتن جسم بسیار سخت و سنگ مانندی است که از ترکیب مقدار معین و حساب شده‌ای سیمان، شن‌، ماسه و آب به دست می‌آید. در بعضی موارد از اجزای دیگری به نام مواد افزودنی نیز در ساخت بتن استفاده می‌شود

و پس از این که به مخلوط مصالح سنگی و سیمان افزوده شد‌، سمیان و آب با هم وارد فعل و انفعالات شیمیایی حرارت زا می‌شوند. در اثر این فعل و انفعالات، ماده‌ی ژله مانند و چسبنده‌ای به وجود می‌آید که مصالح مختلف داخل مخلوط را به هم پیوند می‌دهد و آن را به صورت جسم سختی در می‌آورد.

بتن مسلح حاصل کشف و اختراع ناگهانی یک نفر نیست بلکه نتیجه کار، تلاش‌، آزمایش و تجربه تعدادی از مهندسان و معماران قرن نوزدهم است. اولین سازه بتن مسلح را به صورتی که ما امورزه می‌شناسیم به وجود آورد. تا اوایل قرن ۲۰ هیج روش تئوریک معتبری که مورد قبول همگان برای طرح قطعات بتن مسلح باشد وجود نداشت اما در همان قرن با پیشرفت تحقیقات تحولی اساسی در شناخت و بررسی رفتار بتن مسلح به وجود آمد.

امروزه استفاده از روز افزون از بتن مسلح سبب شده که در اغلب کشورها موسساتی برای تحقیق در مورد بتن مسلح و فرمول بندی روش‌ها و طراحی و تدوین آیین نامه‌‌ها ایجاد شود.

معایب بتن
مقاومت کششی بسیار کم
مقاومت کششی بتن حدود یک دهم مقاومت فشاری آن است. این نقیصه با به کارگیری میلگردهای فولادی در سازه‌های بتنی مرتفع می‌شود.

سنگین بودن
به علت بزرگی ابعاد و جرم مخصصو بالای بتن، وزن سازه‌های بتنی در مقایسه با سازه‌های فولادی بسیار سنگین تر است. این عیب را می‌توان با استفاده از دیوارهای نازک‌، اعضای توخالی، بتن پیش تنیده‌، بتن حاوی دانه‌های سبک و یا بتن با مقاومت بالا برطرف کرد.

قدرت انتقال صوت و قابلیت انتقال حرارت
این نقایص را می‌توان با استفاده از عایق‌های صوتی و حرارتی تا حد زیادی کاهش داد.

پنج شنبه, 31 مرداد 1398 ساعت 06:48

اشکال بتن

بتن دارای طبقه بندی های مختلفی است:

بتن معمولی : نوعی بتن که در آن از مواد تشکیل دهنده رایج یعنی آب، سیمان و سنگ دانه ها استفاده می شود به عنوان بتن معمولی شناخته می شود.

زمان گیرش این بتن بسته به رطوبت موجود در هوا، عیار سیمان و غیره بین 30 الی 90 دقیقه است. توسعه مقاومت این بتن بعد از 7 روز شروع می شود، مقاومت رایج این بتن بین 10 مگا پاسکال تا 40 مگا پاسکال است. بعد از حدود 28 روز تقریبا 75 تا 80 درصد از مقاومت کل به دست می آید. و در روز 90، قریب به 90درصد مقاومت حاصل می شود.

بتن سبک هوا دار : یکی از بزرگترین دستاوردها در زمینه فن آوری بتن توسعه بتن هوادار است. این نوع بتن در جایی استفاده می شود که در معرض خطر عمل انجماد و ذوب باشد. این نوع بتن با افزودن مواد افزودنی بتن ( مواد افزودنی هوادار) بوجود می آید.
بتن سبک : سنگ دانه های استفاده شده در بتن سبک نسبت به بتن سنگین ، دارای وزن کمتری هستند. چگالی این بتن 240 تا 1850 kg/m³ است و مقاومت بتن سبک بین 7 تا 40 مگاپاسکال متفاوت است.

سه شنبه, 08 مرداد 1398 ساعت 05:57

اين آزمايش روش تعيين مقاومت فشاري نمونه هاي استوانه اي بتن مانند مغزه هاي استوانه اي يا نمونه هاي تهيه شده توسط قالب هاي استوانه اي را شامل مي شود. اين روش براي بتن هايي كه وزن مخصوص آن ها بيش از 800 كيلوگرم بر مترمكعب است، مورد استفاده قرار مي گيرد. اين روش از اعمال بار محوري فشاري به نمونه هاي استوانه اي يا مغزه هاي استوانه اي ، تا گسيخته شدن نمونه تشكيل مي شود. مقاومت فشاري از تقسيم حداكثر بار تحمل شده توسط نمونه بر سطح مقطع آن بدست مي آيد.

چون مقاومت براي بتن ساخته شده با مصالح مشخص يك خاصيت ذاتي و اساس نمي باشد، لذا بايد به اهميت تعيين مقاومت فشاري توجه خاصي مبذول شود. مقادير بدست آمده براي مقاومت به شكل نمونه، ابعاد آن، روش مخلوط كردن، نحوه عمل آوردن، روش نمونه گيري، نحوه قالب گيري، نحوه ساخت و سن نمونه بستگي دارد.